Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia


Tytuł aktu:

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia

Rodzaj aktu:

rozporządzenie

Aktualny status:

ogłoszony

Data aktualizacji informacji:

2022-05-04

Czy akt jest nowy?

nowelizacja

Kod aktu:

MZ 1277

Działy/hasła:

edukacja

Wnioskodawca:

Minister Zdrowia

Tryb procedowania:

projekt rządowy

Data publikacji:

2022-01-28

Miejsce publikacji/udostępnienia, odnośniki:

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12355951

Krótki opis charakteru projektu, kontekstu, przewidywanego procesu legislacyjnego, znaczenia dla sektora i poziomu zaangażowania w ramach monitoringu, prognoza skutków:

Projektowane rozporządzenie wprowadza nową dziedzinę specjalizacji pt. „psychoterapia uzależnień”, z kodem specjalizacji: 042. Osoba posiadająca tytuł specjalisty w dziedzinie psychoterapii uzależnień będzie przygotowana do prowadzenia psychoterapii osób z zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu, środków odurzających, substancji psychotropowych i nowych substancji psychoaktywnych, zaburzeniami nawyków i popędów oraz bliskich tych osób. Specjalista w dziedzinie psychoterapii uzależnień zdobędzie wiedzę i umiejętności umożliwiające przeprowadzanie diagnozy problemowej, planowanie, ewaluację i prowadzenie psychoterapii uzależnień indywidualnej oraz grupowej. Będzie również przygotowany do pracy z osobami uzależnionymi, używającymi substancji psychoaktywnych w sposób szkodliwy, uzależnionymi behawioralnie oraz członkami ich rodzin. Kształcenie prowadzone będzie w trybie szkolenia specjalizacyjnego w jednostkach akredytowanych, w oparciu o program specjalizacji zatwierdzony przez ministra
właściwego do spraw zdrowia. Specjalizację będą mogły uzyskać osoby posiadające tytuł zawodowy lekarza lub tytuł zawodowy magistra pielęgniarstwa oraz osoby, które uzyskały tytuł magistra w zakresie jednego z następujących kierunków: praca socjalna, psychologia, pedagogika, pedagogika specjalna, socjologia, resocjalizacja, zdrowie publiczne, nauki o rodzinie, teologia lub filozofia.
Ze względu na uwagi zgłoszone przez Naczelną Izba Pielęgniarek i Położnych oraz Naczelną Izbę Lekarską, do grupy osób które mogą uzyskać specjalizację w zakresie psychoterapii uzależnień dodano osoby posiadające tytuł zawodowy magistra położnictwa oraz usunięto osoby posiadające tytuł magistra teologii i filozofii.

Nowelizacja ma znaczenie dla członków PIFS, którzy spełniają warunki do uzyskania akredytacji do prowadzenia specjalizacji/staży kierunkowych i będą chciały uzyskać taką akredytację, gdyż umożliwia im prowadzenie nowego szkolenia specjalizacyjnego, a zatem rozszerzenie zakresu swoich usług.

 

Kluczowe zapisy

§ 1 rozporządzenia wprowadzający nową dziedzinę specjalizacji, w której będzie można odbywać szkolenie specjalizacyjne. Szkolenie specjalizacyjne w danej dziedzinie ochrony zdrowia może być prowadzone zgodnie z ustawą z dnia 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia, przez podmiot, który został wpisany na listę jednostek posiadających akredytację do prowadzenia specjalizacji/staży kierunkowych. Zainteresowane podmioty prowadzące działalność odpowiadającą profilowi prowadzonego szkolenia specjalizacyjnego będą mogły po uzyskaniu akredytacji prowadzić szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie objętej nowelizacją. Potwierdzeniem akredytacji jest wpis na listę jednostek akredytowanych do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego w danej dziedzinie. Wniosek akredytacyjny przesyła się do Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, które prowadzi procedury akredytacji podmiotów przeprowadzających szkolenia. W tym zakresie jest to zapis kluczowy dla wskazanej działalności mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców.

Konsultacje:

Etap konsultacji publicznych projektu rozporządzenia zakończył się 28 stycznia 2022 r.

Proces legislacyjny:

Projekt rozporządzenia aktualnie podlega pracom Komisji Prawniczej. 24 marca 2022 r. Rządowe Centrum Legislacji przesłało informację do Departamentu Prawnego Ministerstwa Zdrowia, zgodnie z którą projekt rozporządzenia nie wymaga rozpatrzenia przez komisję prawniczą. W związku z powyższym można spodziewać się ogłoszenia rozporządzenia w najbliższym czasie.

Aktualizacja wynikająca z przebiegu procesu legislacyjnego:

Akt został ogłoszony 5 kwietnia 2022 roku. Treść ogłoszonego rozporządzenia znajduje się pod adresem: https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2022/744 

Ekspert prowadzący proces monitorowania:

Patrycja Bądek

Data objęcia monitorowaniem:

2022-03-24


Fundusze Europejskie, Rzeczpospolita Polska, Unia Europejska

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020.

© 2024 Polska Izba Firm Szkoleniowych

Dostępnośćfunkcje widoczności
Kontrastzmień Kontrast
Zwiększ czcionkęwiększa czcionka
Zmniejsz czcionkęmniejsza czcionka